بازیابی بدن با حمام یخ

حمام یخ راهی متفاوت برای بازیابی بدن

یکی از راه های بازیابی بدن در ورزشهای طولانی مدت و تقریبا سنگین مانند فوتبال رفتن به داخل وام آب یخ است که بسیار مفید است و کمک می کند تا شما بتوانید انرژی از دست رفته خود را بازیابید و راحت تر به حالت طبیعی برگردید در این مقاله با سه یخ همراه باشید تا گفتنی های جالب از استفاده یخ در ورزش و روش حمام یخ درست کردن بعد تمرینات ورزشی را برای شما شرح دهیم.

 

 حمام یخ

 

وقتی که تمرینات ورزشی به پایان می رسد زمان ریکاوری فرا می رسد؛ ماساژ کامل بدن، دوش آب گرم، مقداری مکمل پرتئین و بازیهای سرگرم کننده. در این میان اما حمام یخ پس از تمرین ورزشی به ذهن ما نمی آید. اما مربیانی که در سطح بالا با ورزشکاران حرفه ای کار می کنند خوابیدن در وان پر از آب و یخ را برای ورزشکاران خود توصیه می کنند چون این کار بدن را بازیابی می کند.

 

چرا حمام آب و یخ

پس هر بار تمرین بدن شما نیاز به ریکاوری دارد تا برای تمرینات بعدی آماده شود این کار با کمک رگ های خونی که اکسیژن را با بافتهای عضلانی می رسانند صورت می گیرد تا مواد زائدی چون اسید لاکتیک ‌را ‌دفع کنند. ترشح بیش از ‌حد ‌اسید لاکتیک عضلات را ضعیف می ‌کند و باعث خستگی در بدن می شود. حمام یخ بلافاصله تورم حاصل از ترشح اسید لاکتیک در بدن را کاهش می دهد هنگامی که شما وارد حمام یخ می شوید یا روی عضلات خود کمپرس یخ قرار می دهید سرما باعث می ‌شود عروق خونی جمع شوند این کار کمک می ‌کند تا اسید لاکتیک از عروق خونی تخلیه شود و زمانی که حمام آب گرم می گیرید باعث بازگشت خون و اکسیژن سالم به بافت ها شده و از درد رهایی می یابید.

 

 

چگون وان یخ تهیه کنیم

برای درست کردن وان یخ شما می توانید چند کیسه یخ با در قالب های کوچک از فرشگاه تهیه کنید وقتی وان را تا نیمه از آب سرد پر کردید یخ ها را درون آن بریزید ابتدا برای چند بار تا کمر به پایین وارد وان شوید بعد کم کم تا چانه درون آب یخ فرو روید. در این مورد استفاده از شلوارک توصیه می شود. در هنگام حمام سعی کنید با مجله یا یک فنجان نوشیدنی داغ از خودتان پذیرایی کنید سعی شود زمان حمام آب و یخ از 10 دقیقه کمتر و به هیچ وجه از بیست دقیقه بیشتر نشود.

 

حمام یخ

 

ماساژ یخ

 البته شما می توانید ماساژ با یخ را امتحان کنید. برای این کار ابتدا دو سه عدد از لیوان های کاغذی تهیه کنید و با آب شیر پر کرده و در فریزر قرار دهید بعد از هر بار تمرین برای ماساژ عضلات از این لیوان ها استفاده کنید. شاید دوست داشته باشید از حوله هم استفاده کنید.

توجه داشته باشید ماساژ را به مدت 10 دقیقه ادامه دهید.

 

برچسب مقاله : , , , ,